Podłoże do roślin domowych – jakie wybrać?

Podłoże – jakie wybrać?

Kiedy zakupimy roślinę warto poczekać z wszelkimi zabiegami, również z jej przesadzaniem, około dwóch tygodni, aż roślina się zaaklimatyzuje. Wpłynie to pozytywnie na jej kondycję i dalszy rozwój.
Ziemia uniwersalna (pH 5,5-6,5)
Podłoże wieloskładnikowe, na bazie torfu wysokiego.
Zazwyczaj zawiera podstawową dawkę nawozów, takich jak azot, fosfor i potas. Taką ziemię można zastosować do większości zielonych roślin domowych. Warto ją modyfikować, by lepiej wpasować się w preferencje poszczególnych gatunków.

Ziemia do paproci (pH 5-6)
Specjalna mieszanka torfu wysokiego, keramzytu, glinki wulkanicznej wraz z nawozem przeznaczonym do paproci. Podłoże zapewnia prawidłową wilgotność, dostarczając równocześnie roślinie odpowiednich składników odżywczych.

Ziemia do palm, juk i innych roślin zielonych (pH 6-7)
Mieszanka zawierająca torf niski i wysoki oraz dawkę nawozów startowych. Posiadają też domieszkę perlitu, keramzytu, krzemionkę oraz glinkę dzięki czemu zapobiegamy gromadzeniu się wody w doniczce.

Ziemia do kaktusów i sukulentów (pH 5,7-6,8)
Mieszanka torfu wysokiego i niskiego z dodatkiem drobnego żwiru lub keramzytu. Sukulenty słyną z tego, że nie potrzebują zbytniej pielęgnacji i wytrzymują dłuższy okres bez podlewania. Nie przepadają za nadmiarem wilgoci w podłożu, dlatego ziemia musi doskonale przepuszczać wodę.

Ziemia BIO do ziół i warzyw i innych roślin jadalnych (pH 6-7,2)
Tworzone na bazie torfu, z dodatkiem nawozów organicznych pochodzenia roślinnego. Można posadzić je również w ziemi uniwersalnej, ale warto wcześniej sprawdzić, czy nie dodano do ziemi sztucznych nawozów.

Warto również zadbać o odpowiedni drenaż, który zapobiegnie gromadzeniu się nadmiaru wody na dnie doniczki, ale równocześnie zapewni podtrzymanie wilgoci. W tym celu wysypuję na spód donicy około 2-3 centymetrową warstwę keramzytu. Kolejnym polecanym przeze mnie dodatkiem jest perlit. Stosuje się go jako dodatek, który spulchnia i rozluźnia podłoże, dzięki czemu łatwiej przebiega rozrost korzeni.

Dla roślin egzotycznych, a więc takich, które lubią stałe utrzymywanie wilgoci w glebie korzystne jest dodanie zrębków kokosowych, ponieważ doskonale napowietrzają podłoże, co wpływa pozytywnie na rozrost systemu korzeniowego, a także chroni go przed ewentualnym gniciem.

podłoże - dodatek

Zrębki kokosowe

Zapraszam na mój Instagram

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *