Szybko rosnące rośliny – pięć propozycji

Szybko rosnące rośliny

Czasem zdarza się tak, że marzymy o tym, aby roślina, którą zakupiliśmy otrzymała niesamowicie duży pokrój i rozmiar. Przesadzamy, podlewamy nawozimy i… nic. Warto więc wiedzieć, które gatunki usatysfakcjonują nas swoim tempem wzrostu.

 

Kiedy chcemy wypełnić pusty kąt mieszkania, radzę wybierać pnącza. Z zasady rosną szybko, a my możemy kierować pędy, w którąkolwiek stronę chcemy; możemy piąć roślinę ku górze, albo sprawić, by płożyła się w kierunku ziemi. Kolejnym atutem jest też fakt, że pnącza rewelacyjnie wyglądają zawieszone na np. karniszu w makramie.

 

  1. Ceropegia woodii

Ten sukulent o zwisających pędach nie jest zbyt wymagający, dlatego nada się nawet do uprawy przez amatorów. Najważniejsze to pamiętać o tym, że roślina nie potrzebuje dużej ilości wody, więc lepiej zapomnieć ją podlać, niż zrobić to za często. Wystarczy wsadzić ją do odpowiedniego podłoża i patrzeć jak szybko rośnie.

szybko rosnące rośliny - ceropegia woodii

Ceropegia Woodii

  1. Epipremnum

To jedno z moich ulubionych pnączy. Rośnie w bardzo szybkim tempie, bo może urosnąć aż 50 centymetrów w ciągu roku! Kolejnym atutem jest fakt, że występuje w wielu odmianach, które w niektórych przypadkach znacząco różnią się od siebie np. wybarwieniem. Podobnie jak ceropegia, nie są one zbyt wymagające, natomiast wymagają innych warunków uprawy – uwielbiają wilgoć, ale nie można ich przelać, z drugiej strony ziemia w doniczce nie może być przesuszona. Trzeba odnaleźć złoty środek.

szybko rosnące rośliny - epipremnum snow queen

Epipremnum Snow Queen

  1. Monstera

Odmian monster jest również bardzo wiele. Każda z nich wygląda trochę inaczej, chociaż łączy ich jeden mianownik – tempo wzrostu. Są to pnącza, dlatego dają duże możliwości kształtowania, a przy odrobinie pielęgnacji będą w świetnej kondycji. Pamiętajmy, że monstery najlepiej rosną w ciasnych doniczkach i przy dużej wilgotności powietrza.

szybko rosnące rośliny - monstera monkey mask

Monstera Monkey Mask

  1. Fikus

Podobnie jak monstery występują w wielu odmianach, lubią dużą wilgotność powietrza, a zbyt duże doniczki hamują jej wzrost. Jeśli chcemy, by szybko rosły oraz w większym rozkrzewieniu, warto przyciąć roślinę na wiosnę.

szybko rosnące rośliny - ficus dębolistny

Fikus dębolistny

  1. Bluszcz

Kiedy szukamy roślin, które mogłyby trafić w zacienione miejsce, bluszcz okaże się idealnym kandydatem. Również nada się do amatorów, ponieważ nie wymaga zbyt wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a dodatkowo doskonale poradzi sobie w miejscach chłodnych.

szybko rosnące rośliny - bluszcz

Bluszcz Hedera ‚Hestor’

 
Zapraszam na mój Instagram

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *