Choroby i szkodniki, które pojawiają się na roślinach

Najczęstsze choroby roślin:

1.Choroby grzybowe

Jest to jeden z najczęstszych problemów występujących u roślin. Na liściach wygląda jak ciemne plamy z żółtymi obwódkami. Gdy zauważymy takie objawy trzeba szybko oddzielić roślinę od pozostałych i usunąć zakażone fragmenty przy użyciu odkażonych narzędzi. Warto wykonać oprysk, aby zatrzymać rozprzestrzenianie się choroby.

 

choroby wirusowe

2.Choroby wirusowe

Postępują bardzo szybko i groźnie dla rośliny. Objawiają się w postaci przebarwień i smug na liściach. Niestety na rynku nie istnieje żaden preparat zwalczający tę przypadłość, dlatego chorą roślinę należy jak najszybciej odizolować, następnie spalić, a doniczkę wyrzucić.

Plasmopara_viticola_a1_(4)

Szkodniki roślin:

1. Przędziorki

Jeśli na swojej roślinie zauważysz delikatną sieć pajęczyn – najprawdopodobniej zadomowił się na niej przędziorek. Pajęczaki wyglądają jak małe czerwone, żółte, bądź brązowe punkciki. Ich obecność powoduje żółknięcie i brązowienie liści, niekiedy dochodzi też do ich zwijania. Najczęstszym powodem pojawiania się szkodnika jest zbyt suche powietrze (szczególnie w okresie grzewczym), uprawa rośliny w niekorzystnych warunkach i brak zraszania. Przędziorki można zwalczyć sposobami chemicznymi (istnieją specjalne preparaty) oraz w sposób ekologiczny np. czyszcząc kilkukrotnie liście wodą z szarym mydłem.

przędziorki - choroby roślin

2. Wciornastki

Wciornastki są tak małe, że trudno dostrzec je gołym okiem, natomiast szkody, które powodują, są bardzo charakterystyczne. Pierwszym symptomem jest odbarwienie liści. Pojawiają się na nich drobne uszkodzenia oraz plamy o srebrzystym zabarwieniu. czasem zauważalne są czarne kropki – odchody owada. Dodatkowo liście rośliny mogą się nienaturalnie wykrzywić. Wciornastek nie lubi wilgoci, więc walkę z nim warto rozpocząć od dokładnego umycia każdego liścia wodą z szarym mydłem, albo z rozgniecionym ząbkiem czosnku. Zabieg powinno się powtarzać codziennie przez dwa tygodnie. Metody naturalne można zastąpić również preparatami chemicznymi.

wciornastki - choroby roślin

3. Wełnowce

Wełnowce posiadają charakterystyczny wygląd – biały nalot przypomina pleśń lub watę. Pojawiają się najczęściej w okresie grzewczym i żerują na spodzie liści oraz pomiędzy liściem a łodygą. Szczególnie narażone na ich atak są sukulenty. Jednym z domowych sposobów walki ze szkodnikami jest przemywanie roślin wodą z mydłem lub alkoholem (na litr wody 20 g mydła lub 100 ml denaturaty, bądź spirytusu).

wełnowce - choroby roślin

Zapraszam na mój Instagram

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *